Wody to nie śmietnik – to hasło kampanii społecznej Wód Polskich, która zwraca uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

W ramach kampanii "Wody to nie śmietnik" Środowiskowo-Lekarskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe razem z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie  posprzątali plażę nad Zbiornikiem Wodnym Domaniów.

Podczas konferencji organizatorzy zaapelowali do odwiedzających Domaniów, aby nie zaśmiecali terenów nadwodnych.

Akcję sprzątania oraz konferencję wsparli swoją obecnością: Wicewojewoda Mazowiecki - Patryk Fajdek, Wicemarszałek województwa mazowieckiego - Rafał Rajkowski, Dyrektor Zarządu Zlewni w Radomiu - Ryszard Wiosna oraz Burmistrz Przytyka - Dariusz Wołczyński. Podczas akcji nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych.

- Na tym drugim co do wielkości zbiorniku w województwie mazowieckim, w Domaniowie jesteśmy dziś po to, aby zaapelować o dbanie o jego czystość. Ten zbiornik to nie śmietnik, woda to nie śmietnik, więc apelujemy do wszystkich użytkowników o to, aby zachować szczególną dbałość o czystość tego zbiornika. – powiedział Rafał Rajkowski, Wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Co roku pracownicy Wód Polskich angażują się w akcje sprzątania terenów nadwodnych, dlatego mamy jeden przekaz dla użytkowników wód! Nie pozostawiajcie po sobie śmieci! Przekonujcie swoich znajomych, sąsiadów, uczcie swoje dzieci, że wody to nie śmietnik! - powiedziała Anna Truszczyńska, rzecznik RZGW w Warszawie.

Zauważyłeś coś niepokojącego? Spacerując nad wodą napotkałeś dzikie wysypisko? Zareaguj! Wyślij zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

424741667 363271933308847 5498592531094921497 n

Konferencja na terenie Zbiornika Wodnego Domaniów, fot. Wody Polskie