Wody Polskie prowadzą aktualnie niezbędny remont przetamowań na rzece Wiśle dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy Iłów i Słubice. Zły stan techniczny dwóch przetamowań zlokalizowanych w 603 i 602 km Wisły stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Postępująca erozja lewego brzegu w bezpośrednim sąsiedztwie stopy wału doliny Iłowsko - Dobrzykowskiej zagraża stabilności wału, co jest szczególnie niebezpiecznie podczas wysokich stanów wód w sytuacji zagrożenia powodziowego. W przypadku zniszczenia wału przeciwpowodziowego  bezpieczeństwo mienia, a nawet życia mieszkańców może być zagrożone. Prace realizowane są w uzgodnieniu z RDOŚ w Warszawie i Mazowieckim WINB.

mapa1

Mapa sytuacyjna, przedstawiająca lokalizację remontowanych przetamowań w rejonie kęp na rzece Wiśle.

Prace remontowe pozwalają ograniczyć napływ wody w lewą odnogę Wisły i zachować bezpieczeństwo lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły doliny Iłowsko – Dobrzykowskiej. Istniejące przetamowania w wyniku działania zjawisk lodowych i wyższych stanów wód ulegały zniszczeniu, w związku z czym nie spełniały swojej ochronnej roli dla wału rzeki Wisły. Zły stan techniczny przetamowań powodował zbliżanie się nurtu rzeki do stopy wału przeciwpowodziowego. Dzięki wykonanym pracom nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców gminy Iłów i Słubice w miejscowościach Piotrkówek, Łęg Suchodół i Kępa Karolińska.

O skali problemu i zagrożenia dla miejscowej ludności w przypadku braku podjęcia działań świadczy m.in. pismo Wójta Gminy Iłów z dnia 10.03.2023 roku do Dyrektora Zarządu Zlewni we Włocławku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Z ww. pisma wynika, że: „Budowle w obecnym stanie nie spełniają swojej ochronnej roli. Należy wykonać prace remontowe mające na celu poprawę jakości przetamowań w celu zabezpieczenia wału w Dolinie Iłowsko-Dobrzykowskiej, a co za tym idzie również zabezpieczeni nieruchomości zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie, gdyż lewy brzeg rzeki Wisły w obrębie budowli ulega postępującej erozji”.

Wody Polskie 11 kwietnia 2023 roku zgłosiły remont budowli do RDOŚ w Warszawie, zgodnie z art. 118 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r. poz. 1614) gdyż prace te mieszczą się w katalogu działań ujętych w art. 227 ust. 3 lit. g) ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku – Prawo wodne.

Teren robót utrzymaniowych został przekazany wykonawcy 16.08.2023 roku, a prace zostaną zakończone do końca listopada br. Prace te realizowane są pod nadzorem przyrodniczym w okresie pozalęgowym ptaków. Podczas wykonywania prac nie jest prowadzona wycinka drzew, ograniczając teren działań do niezbędnego minimum w obrębie istniejących przetamowań.

IMG 20231013 WA0005 Przetamowanie przed realizacją prac IMG 20231013 WA0007
Istniejąca wyrwa lewego brzegu rzeki Wisły, wymagająca zabezpieczenia, w bezpośrednim sąsiedztwie wału przeciwpowodziowego (fot. Wody Polskie) Przetamowanie przed rozpoczęciem realizacji prac utrzymaniowych (fot. Wody Polskie) Przetamowanie w trakcie prac, dzięki któremu zabezpieczony zostanie brzeg oraz zapewnione bezpieczeństwo powodziowe okolicznych mieszkańców.(fot. Wody Polskie)

Prowadząc niezbędny remont przetamowań wiślanych wykonujemy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Budowlanego

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Decyzji nr 123/2023 z dnia 1 lutego 2023 roku nakazał PGW Wody Polskie usunięcie niewłaściwego stanu technicznego dwóch przetamowań zlokalizowanych w 603 i 602 km Wisły miejscowości Łęg Suchodół.

Powodem wydania decyzji był niewłaściwy stan techniczny budowli, zagrażający m.in. życiu i zdrowiu ludzi. WINB uznał za zasadne nakazanie zarządcy obiektów budowlanych wykonania we wskazanym terminie określonych robót budowlanych eliminujących: występujące zagrożenie bezpieczeństwa wobec lewego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły doliny Iłowsko – Dobrzykowskiej oraz niewłaściwy stan techniczny przetamowań.

Przy określaniu koniecznych do wykonania robót budowlanych Mazowiecki WINB kierował się ustaleniami i zapisami zawartymi w protokołach sporządzonych przez MWINB (tj. z oględzin obiektu budowlanego dokonanych w dniu: 18 lutego 2022r.), zaleceniami zawartymi w protokołach kontroli okresowych (dokonywanych w latach 2015 i 2021) oraz wnioskami i zaleceniami zawartymi w Ekspertyzie technicznej stanu technicznego budowli regulacyjnych zlokalizowanych w km 603 i 602 rz. Wisły w miejscowości Łęg Suchodół, sporządzonej w dniu 9 listopada 2022r.

Minimalny wpływ na środowisko naturalne

Prace remontowe odbywają się na istniejących przetamowaniach, zatem przywrócenie pierwotnych parametrów budowli nie wiążę się z budową nowych budowli powodujących zmianę charakteru rzeki, nie są prowadzone prace regulacyjne. Prace remontowe zajmują niewielki obszar – ok. kilkaset metrów kwadratowych. Zasięg oddziaływania przedsięwzięcia ma charakter punktowy i jest ograniczony do miejsca realizacji przedmiotowych prac. Ze względu na skalę prac i krótkotrwałość oraz odwracalność zmian, przedsięwzięcie nie będzie miało wpływu na środowisko przyrodnicze. Skala możliwego oddziaływania jest niewielka ze względu na charakter prowadzonych prac.

Mazowiecki WINB wskazując termin wziął pod uwagę zakres robót, stopień skomplikowania oraz ich pilność. Z uwagi na to, że obowiązkiem organu jest dążenie do możliwie szybkiego usunięcia nieprawidłowości, tj. wyznaczenia możliwie krótkiego, ale jednocześnie racjonalnego z punktu widzenia obiektywnej możliwości realizacji obowiązku przez zobowiązanego, termin wykonania nakazanych robót budowlanych określono na 31 grudnia 2023r.