PGW WP informuje o rozpoczęciu prac remontowych na progu podpiętrzającym dolne stanowisko Stopnia Wodnego we Włocławku.

Aktualizacja z dnia 27 września 2023 r.

Informujemy, że w związku z realizacją remontu progu stabilizującego stanowisko Stopnia Wodnego we Włocławku w niżej wymienionych dniach nastąpi niezbędne do realizacji zadania wstrzymanie przepływu wody przez stopień:

03.10.2023 - od godziny 10.00 do 12.00

05.10.2023 - od godziny 8.00 do 12.00

09.10.2023 - od godziny 08.00 do 12.00

11.10.2023 - od godziny 08.00 do 12.00

13.10.2023 - od godziny 08.00 do 12.00

Każdorazowo zatrzymanie przepływu spowoduje obniżenie poziomu wody na rzece Wiśle o około 1,5 metra w rejonie Włocławka i o około 1 metr w rejonie Torunia. Pogorszenie warunków do żeglugi poniżej stopnia Wodnego we Włocławku będzie utrzymywało się do 12 godzin po wstrzymaniu przepływu.

Prosimy o zachowanie ostrożności.

O terminach następnych wstrzymań przepływu wody przez Stopień Wodny we Włocławku poinformujemy w kolejnym komunikacie.

Informacje z dnia 26 września 2023 r. 

Stopień Wodny we Włocławku oddano do eksploatacji w 1970 roku i od tego czasu pracuje jako samodzielny obiekt hydrotechniczny na dolnej Wiśle. W ramach utrzymania tej budowli konieczne są cykliczne prace remontowe budowli czy infrastruktury towarzyszącej. Próg podpiętrzający jest budowlą podwodną, wybudowaną w latach 1997-1999. Konieczność jego budowy wynikała z postępującej erozji dna poniżej Stopnia Wodnego we Włocławku spowodowanej brakiem wybudowania kolejnego, zaplanowanego stopnia podpierającego i w związku z tym obniżaniem się poziomu wody dolnej, co wpływało na pogarszanie się warunków stateczności obiektów piętrzących stopnia.

Prace remontowe obejmą uzupełnienie powstałych uszkodzeń oraz wymianę okładziny progu na płyty żelbetowe. Przewidziana wymiana okładziny progu jest rozwiązaniem trwalszym, ograniczającym potrzeby częstych napraw konstrukcji progu i koniecznych modyfikacji przepływem, które cyklicznie stwarzają zagrożenie dla środowiska przyrodniczego rzeki poniżej. Zastosowanie trwalszego rozwiązania wyeliminuje potrzebę ciągłego naprawiania progu i prowadzenia wstrzymań przepływu. W perspektywie długookresowej rozwiąże to istotny problem środowiskowy. Zaplanowana naprawa jest rozwiązaniem prośrodowiskowym wpisującym się w potrzeby ochrony obszarów Natura 2000 usytuowanych w biegu rzeki Wisły.

Z uwagi na fakt, iż próg podpiętrzający jest budowlą podwodną, podczas naprawy konieczne są modyfikacje przepływem, ograniczenia i wstrzymania przepływu do max. 4 godzin dziennie. Ograniczenia i wstrzymania przepływu prowadzą do opadania zwierciadła wody w strefach przybrzeżnych rzeki. Nie ma jednak technicznych możliwości prowadzenia naprawy progu całkowicie eliminujących ryzyko zaburzenia naturalnego przepływu hydrologicznego rzeki.  Warto podkreślić, że nie dochodzi wówczas do całkowitego osuszenia koryta rzeki Wisły. Dlatego zaplanowano wdrożenie szeregu rozwiązań minimalizujących wpływ prac na środowisko przyrodnicze. Prace zostaną rozłożone na dłuższy okres z uwzględnieniem potrzeby ochrony środowiska rzeki na odcinku poniżej. Wykluczono prace podczas okresów rozrodu ryb oraz lęgów ptaków. Prace będzie szczegółowo monitorował zespół przyrodników, składający się z ekspertów różnych specjalności, w tym wykwalifikowanych i doświadczonych ichtiologów. Na bieżąco gromadzone będą informacje o występowaniu rzeczywistych zagrożeń dla przyrody rzeki. Przewidywany do roku 2025 długi okres realizacji prac naprawy pozwoli na wybranie najkorzystniejszych dni prowadzenia modyfikacji, zapewniając jak największą możliwą do osiągnięcia minimalizację wpływu na środowisko przyrodnicze. Procedura wstrzymania będzie dokonana na podstawie i w pełni zgodnie z Instrukcją Gospodarowania Wodą dla Stopnia Wodnego i Zbiornika Wodnego Włocławek oraz pod pełną kontrolą personelu nadzoru przyrodniczego.Elektrownia wodna we Włocławku fotopolska.eu 266640

fot. Wody Polskie