22 września w Muzeum Woli rozpoczęła się 15. edycja „WARSZAWY W BUDOWIE”.

Tegoroczna edycja festiwalu przygląda się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem. Zaczyna od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem, aby przejść do strachu przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym. Prezentuje różnorodne narzędzia przystosowywania Warszawy, innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego oraz dawne i nowe sposoby na radzenie sobie z wysokimi temperaturami.

Na ekspozycji znalazły się m.in. kawałek wiosła sterowego oraz górna część bosaka żeglarskiego wyłowione z Wisły przy rekordowo niskim poziomie wody między 2011, a 2015 rokiem, udostępnione przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie czy praca Olafura Eliassona, autora jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki współczesnej XXI wieku – spektakularnej instalacji The Weather Project, przedstawiającej ogromnych rozmiarów Słońce, która w 2003 roku wypełniła Halę Turbin w Tate Modern w Londynie.

Jako Wody Polskie ze skutkami kryzysu klimatycznego mierzymy się na co dzień, zapobiegając kryzysom wodnym czy dbając  o odpowiedni stan wód w naszym kraju. W dobie postępujących zmian klimatu, edukacja wodna jest wręcz koniecznością, ponieważ nasze codzienne przyzwyczajenia wpływają na stan wód i środowisko zarówno w Polsce jak i na świecie. Tym bardziej cieszymy się, że świat kultury i sztuki porusza  tematy Nam bliskie, dzięki temu wspólnie przyczyniamy się do zwiększania świadomości społeczeństwa na temat tego globalnego problemu.{gallery}Muzeum{/gallery}