5 września br. prowadzone były prace utrzymaniowe na urządzeniu wodnym- Kanale Przerzutowym w km 0+000-6+677 zgodnie z zezwoleniem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Ich celem było usunięcie wyrwy powstałej wskutek istnienia tamy bobrowej. W trakcie prac doszło do incydentu, podczas którego grupa wzburzonych obywateli oraz przedstawiciele organizacji ekologicznych uniemożliwili ich dalszą realizację, żądając przedstawienia decyzji zezwalającej na rozbiórkę tam bobrowych, a także okupując już istniejące tamy. Z inicjatywy obywateli na miejsce została wezwana również policja.

Zgodnie z art. 212 ust.1 pkt 1 ustawy Prawo Wodne prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych-śródlądowych wód płynących stanowiących własność Skarbu Państwa wykonują Wody Polskie, co pociąga za sobą konieczność ich utrzymania. W art. 231 ww. ustawy wskazano, że właściciel śródlądowych wód płynących utrzymuje w należytym stanie technicznym kanały. Zgodnie z art.330 ustawy Prawo Wodne wody Polskie prowadzą System Informacyjny Gospodarowania Wodami i mimo, iż istnieją rozbieżności w nazewnictwie, to po dokonaniu rozwinięcia charakterystyki cieku, znajduje się opis, iż przedmiotowy ciek jest sztuczny i stanowi kanał na odcinku od ujścia do rzeki Zielonej po rzekę Czarna- Cedron. Ponadto art. 118 Ustawy o Ochronie Przyrody stanowi, że prace utrzymaniowe prowadzone na obszarze form ochrony przyrody oraz w obrębie cieków naturalnych podlegają zgłoszeniu Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Przyrody, lecz zgodnie z art. 118 b, pkt 4 lit. f zgłoszeniu nie podlegają działania podejmowane na urządzeniu wodnym.

W związku z powyższym informujemy, iż prace prowadzone były na urządzeniu wodnym, jakim jest Kanał Przerzutowy w km 0+000-6=677, na którym obowiązuje zezwolenie na umyślne płoszenie i niepokojenie oraz niszczenie, usuwanie i uszkadzanie tam bobra europejskiego wydane przez Regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (decyzja z dnia 27 kwietnia 2022 r.). Populacja bobra europejskiego na terenie powiatu piaseczyńskiego nie jest zagrożona, a z naszych obserwacji wynika, że liczba osobników wyraźnie zwiększa się  z roku na rok. Wody Polskie nie prowadzą działań mających na celu bezmyślne usuwanie przetamowań wszędzie tam, gdzie widać działalność bobrów. Działania są podejmowane punktowo, po dokonaniu analizy sytuacji terenowej i uzyskaniu akceptacji przedstawiciela Nadzoru Przyrodniczego.

Ponadto informujemy, że Kanał Przerzutowy to urządzenie wodne wybudowane na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku w ramach zadania "Dolina Czerska”. Jako administrator niniejszego urządzenia wodnego Wody Polskie posiadają dokumentację projektową, prowadzą dla tego urządzenia wodnego Książkę Obiektu Budowlanego, zlecają zgodnie z Prawem Budowlanym okresowe przeglądy obiektu budowlanego, itp. Istotą wykonania Kanału Przerzutowego było ograniczenie ilości wód kierowanych do rzeki Wisły korytem rzeki Czarnej i przerzucenie jej do koryta rzeki Zielonej w celu zaopatrzenia stawów hodowlanych w Żabieńcu oraz zasilenia rzeki Jeziorki na potrzeby Zakładów Papierniczych w Konstancinie-Jeziornie. Na wyżej wymienionym terenie zaprojektowano dwudzielne koryto Kanału Przerzutowego wraz ze stopniami wodnymi dla korekty dna. Trasa urządzenia wodnego prowadziła głównie przez tereny leśne i użytkowane rolniczo przez teren wsi Krępa, Bronisławów, Ławki, gm. Prażmów oraz wsi Czarny Las, Czachówek, Julianów, gm. Kalwaria, oraz wsi Budy Sułkowskie, gm. Chynów.

Funkcje ochrony terenów bezpośrednio sąsiadujących z Kanałem pełnią groble ograniczające przesiąki. Od momentu wykonania Kanał Przerzutowy wraz ze stopniami był wielokrotnie odbudowywany, gdyż przy niesprzyjających warunkach hydrologicznych dochodziła do uszkodzenia koryta właściwego. Z uwagi na powyższe na Kanale Przerzutowym są systematycznie zlecane prace utrzymaniowe oraz naprawcze. Ostatnie prace naprawcze zostały wykonane w 2022 r. w związku z nakazem Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie.

W celu uniknięcia zlecania zadań inwestycyjnych, które mają duży zakres prac, podejmowane są rok rocznie działania utrzymaniowe w przekroju koryta. W roku bieżącym zaplanowano: wykoszenie przekroju koryta właściwego wraz z półkami, punktowa wycinka krzaków, usuwanie śmieci komunalnych z całego przekroju kanału, usunięcie przetamowań bobrowych oraz usunięcie wyrw w przekroju właściwym koryta. Roboty ziemne mają na celu niedopuszczenie do stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa grobli. Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z umową WA/ZZ6/291/2023 z dnia 21.08.2023 r.

Koszenie ręczne K.Przerzutowego

Koszenie ręczne Kanału Przerzutowego, fot. Wody Polskie

 

Usunieta wyrwa w przekroju własciwym K.Przerzutowego

Usunięta wyrwa w przekroju właściwym Kanału Przerzutowego, fot. Wody Polskie