Podstawowym celem istnienia śródlądowych dróg wodnych jest umożliwienie uprawiania na nich żeglugi, niemniej stanowią one również bardzo atrakcyjny teren do organizowania imprez, takich jak regaty, parady jednostek pływających, zawody pływackie czy inne wydarzenia sportowe. Wydarzenia tego typu podnoszą atrakcyjność akwenu i służą popularyzacji aktywnego spędzania czasu nad wodą. Są zatem zjawiskiem bardzo korzystnym, pod warunkiem że nie zakłócają i nie utrudniają normalnej żeglugi. Pogodzenie interesów różnych Użytkowników dróg wodnych oraz dbałość o ich bezpieczeństwo i porządek na śródlądowych drogach wodnych są jednym z zadań administracji dróg wodnych oraz administracji żeglugi śródlądowej. Ważne zatem, aby Organizatorzy imprez na wodzie, ale również i pozostali Użytkownicy wiedzieli, jak prawidłowo zadbać o dopełnienie wszelkich wymaganych formalności, celem zorganizowania danego wydarzenia w sposób jak najmniej uciążliwy dla wodnej społeczności.

Dlatego pierwszym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć sobie potencjalny Organizator imprezy na wodzie brzmi: co z innymi użytkownikami rzeki? Jeżeli miejsce, w którym ma być zorganizowana impreza znajduje się poza szlakiem żeglownym, a wydarzenie nie będzie zakłócać normalnej żeglugi – wystarczy zwrócić się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na imprezę na wodzie do właściwego terenowo Urzędu Żeglugi Śródlądowej. W przypadku dróg wodnych administrowanych przez PGW WP RZGW w Warszawie będzie to Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatura w Warszawie. Kontakt i wzory dokumentów dostępne są na stronie Urzędu: http://waw.uzs.gov.pl/.

W innym przypadku, to znaczy jeżeli planowane wydarzenie odbywać się będzie na szlaku żeglownym i konieczne będzie jego tymczasowe zamknięcie ze względów bezpieczeństwa bądź innych, poza zgodą Urzędu Żeglugi Śródlądowej konieczne jest uzyskanie zgody na zamknięcie drogi wodnej od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Celem uzyskania zgody na zamknięcie szlaku żeglownego wystarczy napisać do RZGW pismo, ewentualnie wysłać wiadomość e-mail zawierającą poza skrótowym opisem planowanego przedsięwzięcia takie szczegóły jak: termin, miejsce i planowany czas zamknięcia drogi wodnej. Celem przyspieszenia sprawy wnioski o zamknięcie drogi wodnej na czas planowanej imprezy najlepiej przesyłać od razu bezpośrednio na adres Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Warszawie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Terminy

O planowanym zamknięciu drogi wodnej należy obowiązkowo poinformować wszystkich jej Użytkowników. Służą temu Komunikaty Nawigacyjne, publikowane na stronie internetowej RZGW w Warszawie pod adresem: https://warszawa.wody.gov.pl/komunikaty-nawigacyjne. Komunikat powinien zostać opublikowany nie później niż na 2 tygodnie przed terminem zamknięcia, co pozwoli wszystkim Użytkownikom danej drogi wodnej na dostosowanie planów do spodziewanych utrudnień żeglugowych.

Uwaga! Omawiany Komunikat może zostać opublikowany dopiero po uzyskaniu wyżej opisanych zezwoleń, to znaczy zezwolenia na imprezę na wodzie, wydawanego przez Urząd Żeglugi Śródlądowej oraz ewentualnej zgody na zamknięcie szlaku, wydawanej przez RZGW. Czas niezbędny do wydania zarówno jednej, jak i drugiej zgody jest trudny do oszacowania – każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie, w kolejności wpływu i w przypadku dużej ich liczby może się wydłużyć. Bezpiecznie można jednak założyć, że czas rozpatrywania wniosku nie będzie dłuższy niż dwa tygodnie. W połączeniu z czasem publikacji Komunikatu Nawigacyjnego (dwa tygodnie przed terminem imprezy) oznacza to, że wniosek o zezwolenie na imprezę na wodzie oraz ewentualny wniosek o zamknięcie odcinka drogi wodnej powinny do właściwych urzędów wpłynąć nie później niż na miesiąc przed planowanym terminem imprezy. Złożenie omawianych wniosków później może skutkować decyzją odmowną, ze względu na brak możliwości poinformowania pozostałych Użytkowników drogi wodnej z wystarczającym wyprzedzeniem.

Organizatorów imprez na administrowanych przez RZGW w Warszawie drogach wodnych prosimy zatem o składanie wniosków z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że śródlądowe drogi wodne to wspólne dobro i korzystajmy z nich w sposób jak najmniej uciążliwy dla pozostałych Użytkowników. Złożenie wniosku na miesiąc przed planowanym terminem imprezy zagwarantuje bowiem możliwość poinformowania wszystkich z wystarczającym wyprzedzeniem.

W przypadku pytań prosimy o skontaktowanie się z Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Warszawie:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 22 58 70 290