W związku z opublikowanymi ostatnio w mediach artykułami, które w zniekształcony sposób przedstawiają okoliczności prac zleconych przez PGW WP oświadczamy, że pojawiające się w mediach informacje, jakoby prace utrzymaniowe zlecone przez PGW WP w przetargu firmie zewnętrznej odbywały się na terenie Rezerwatu „Wieliszewskie Łęgi”- nie są prawdą. Rezerwat „Wieliszewskie Łęgi” leży tylko w sąsiedztwie prowadzonych prac, a błędna interpretacja mogła wynikać z faktu nieprawidłowo umiejscowionych tablic informacyjnych- zamontowanych na działkach PGW WP. Dyrektor Zarządu Zlewni zwrócił się ze stosownym pismem do RDOŚ proszącym o właściwe umiejscowienie tablic.

Ubolewamy nad faktem niedopatrzenia przez Pracownika PGW WP konieczności przedłużenia pozwolenia na prowadzenie rozbiórek tam bobrowych, które wygasło z końcem roku. RZGW w Warszawie administruje potężnym i szczególnie ważnym regionem wodnym Środkowej Wisły, którego powierzchnia to aż 47 249 km2.
Jako zarządca odpowiadamy za stan techniczny i funkcjonowanie 764 km wałów przeciwpowodziowych chroniących obszar o powierzchni 1 483 km2, 20 410 km cieków, w tym 4,5 tys. generujących niebezpieczeństwo powodzi oraz blisko 4 000 obiektów hydrotechnicznych. Przy tak ogromnej skali działań, zdarzają się sporadycznie błędy przy pracy, nie zmieniają one jednak fundamentalnych dla naszego funkcjonowania zasad- poszanowania i empatii do środowiska naturalnego.

Niemniej jednak, po stosownej analizie sprawy, wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski. Przeanalizujemy także obecne procedury tak, aby w przyszłości podobne przypadki nie miały miejsca.

Zapewniamy, że prowadzone prace nie przyczyniły się do trwałych szkód środowiskowych, a rozebrane tamy zostały kilka dni później odbudowane przez bobry, które wróciły w to miejsce.

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie

 

srednie.jpgOdbudowane tamy bobrowe w Wieliszewie (zdjęcie z dnia 01.02.2023 r.)