W sierpniu, w Ośrodku Geografii Uniwersytetu Warszawskiego w Murzynowie odbyły się wykłady dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego z wydziału Hydrologii i Klimatologii. Wykłady przeprowadził Piotr Nabiałek, Kierownik Zespołu ds. Wsparcia Technicznego PGW WP Zarządu Zlewni w Warszawie. 

Podczas wykładów studenci dowiedzieli się jak wygląda praca w Dziale Technicznym w Wodach Polskich, na czym polega praca w terenie, jakie ma zalety ale również jakie pociąga za sobą niebezpieczeństwa. Studenci wzbogacili swoją wiedzę o informacje jak wygląda procedura montażu pływającego oznakowania nawigacyjnego na Wiśle, jakie badania i pomiary należy przedtem przeprowadzić, a także na czym polegają prace utrzymaniowe, wykonywane na bieżąco na szlaku żeglownym podczas trwania sezonu żeglugowego.

 Po wykładzie odbyła się prezentacja sprzętu wykorzystywanego do pomiarów na szlaku żeglownym, podczas której studenci mieli możliwość sprawdzić  w praktyce jak sprzęt działa i samodzielnie dokonać pomiarów. Wykłady cieszyły się dużym powodzeniem! Mamy nadzieję, że wśród studentów znajdą się przyszli pracownicy Wód Polskich.

Możliwość dzielenia się wiedzą z zakresu gospodarki wodnej, w tym żeglugi, ze studentami to ważny element edukacji wodnej prowadzonej przez Wody Polskie. Studenci to potencjalni pracownicy sektora branżowego, również naszego Gospodarstwa, dlatego RZGW w Warszawie w ramach współpracy z uczelniami wyższymi organizuje wizyty studyjne oraz wykłady z ekspertami, dzięki którym studenci mają możliwość zapoznania się ze strukturą Wód Polskich oraz poszerzeniem wiedzy kierunkowej. Współpraca ze studentami to jeden z elementów prowadzonej edukacji wodnej – dla uczniów szkół podstawowych prowadzimy program „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, który promuje szeroko rozumianą edukację wodną w zakresie dbałości o wodę i znajomości zasad  bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Wody Polskie wraz z policją, strażą pożarną, WOPR, zachęcają do edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy. Dla uczestników programu zapewniamy materiały edukacyjne, zajęcia edukacyjne i możliwość wykorzystanie infrastruktury hydrotechnicznej w terenowych zajęciach edukacyjnych, a także pokazy z zakresu ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy. Więcej informacji na stronie: https://warszawa.wody.gov.pl/nasze-dzialania/aktywni-blekitni

 

 

 
received 645962280249591 w terenie

fot. Wody Polskie

 

 

teren6 teren4jpg

 

 fot. Wody Polskie