PGW Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie kontynuuje Program  Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych w całym regionie wodnym Środkowej Wisły.

Celem Programu Kształtowania Zasobów Wodnych (PKZW) jest poprawa stosunków wodnych w dolinach. Wykorzystanie funkcyjności systemów melioracyjnych nawadniająco-odwadniających na małych rzekach oraz rowach na terenach rolniczych umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody w czasie wezbrań oraz nawadnianie pól w okresach suszy. Prowadzenie gospodarki wodą w ten sposób pozwala na zmniejszenie poboru wód podziemnych do nawodnień upraw. Zwiększenie retencji korytowej przyczynia się do poprawy bilansu wodnego na terenie zlewni oraz wpływa pozytywnie na poziom wód gruntowych. Program Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych jest prowadzony tak, aby maksymalnie wykorzystać wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych.W celu poprawienia zdolności retencyjnej cieków i rowów wykorzystuje się takie urządzenia jak m.in.: jazy, zastawki, przepusto-zastawki i inne. Przy pomocy tych urządzeń można sterować poziomem piętrzenia wody w ciekach i rowach. W okresach niżówek oraz niedoborów opadów prowadzone są czasowe podpiętrzenia wody. Piętrzenia na urządzeniach wodnych pozwalają na przekierowanie wód do systemów melioracyjnych połączonych z ciekami. Dzięki podpiętrzeniu wody w cieku, podnosi się również zwierciadło wód gruntowych, co wpływa na polepszenie warunków wodno-glebowych.

RZGW w Warszawie przeprowadził wiele zadań w tym zakresie, czego przykładem może być odbudowa w ubiegłym roku tj. 2021 znajdujących się  na terenie Zarządu Zlewni w Ciechanowie 2 jazów na rzece Potok Zadębie w km 0+700, gm. Raciąż, pow. Płoński oraz w km 6+716, gm. Siemiątkowo, pow. Żuromiński. Przywrócenie funkcjonalności budowli poprzez odbudowę jazów, umożliwiło okresowe piętrzenie wód rzeki Potok Zadębie, wytworzenie retencji korytowej oraz prowadzenie nawodnień użytków rolnych i ich ochronę przed suszą.

PotokZadebieprzed

fot. Potok Zadębie, gm. Raciąż, pow. Płoński

 

 PotokZadebiepo

  fot. Jaz na rzece Zadębie, gm. Raciąż, pow. Płoński

  PotokSiematkowoprzed

  fot. Rzeka Potok Zadębie, gm. Siemiątkowo, pow. Żuromiński   

PotokjazSiemiątkowopo

 fot. Jaz na rzece Potok Zadębie, gm. Siemiątkowo, pow. Żuromiński    

 

Na terenie Zarządu Zlewni w Warszawie w ramach programu PKZW były realizowane dwa zadania, które zostały zakończone w roku 2021: remont zastawki  na rzece Czarnej w km 27+045 na terenie Nadzoru Wodnego w Grójcu oraz remont jazu na rzece Jeziorce w km 18+950 na terenie Nadzoru Wodnego w Piasecznie.

zastawka Czarna2

 fot. Zastawka na rzece Czarnej

 

Jaz na Jeziorce2

fot. Jaz na rzece Jeziorce

 

W roku 2022 RZGW w Warszawie realizuje kolejne zadania  z zakresu PKZW. Przykładem działań jest utrzymanie i obsługa  budowli piętrzących na terenie Zarządu Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim nad Kanałem Bożęckim, gm. Stromiec powiat białobrzeski, woj. Mazowieckie – w ramach prac utrzymaniowych: zakładane są szandory służące do regulacji piętrzenia, prowadzony jest monitoring budowli oraz prace porządkowe.

KanałBożecki1380

fot. Przepust z piętrzeniem w km 1+380  po wykoszeniu skarp w obrębie budowli

kanałBożecki2150

fot. Zastawka w km 2+150 po wykoszeniu skarp w obrębie budowli

 

Kanałbożeckizastawka3800

 fot. Zastawka w km 3+800

W okresie wegetatywnym roślin działania RZGW w Warszawie skupiają się głównie na regulowaniu wysokości piętrzenia. Zarząd Zlewni w Łowiczu również  prowadzi działania mające na celu poprawienie warunków glebowo-wodnych, m.in. poprzez regulację przepływu zakładanymi szandorami na jazach i przepustach.

jazGledzianów

fot. Jaz kozłowy Gledzianów, km 1+205, Kanał Witonia A gm. Witonia, pow. Łęczycki, woj. Łódzkie 

 

JazAnusin

fot. Jaz kozłowy Anusin, km 2+025, Kanał Witonia A, gm. Witonia, pow. Łęczycki, woj. łódzkie 

 

JazMogoszyn

 fot. Jaz kozłowy Młogoszyn, km 3+875, Kanał Południowy "B" gm. Krzyżanów, pow. Kutnowski, woj. Łódzkie

PrzepustSzandorZZłowicz

fot. Przepust z piętrzeniem km 5+068, Kanal Stradzewski,  gm. Bedlno, pow. kutnowski, woj. łódzkie 

 

RZGW w Warszawie planuje w 2022 roku zrealizować następujące zadania mające wpływ na retencję korytową:

Na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni w Ciechanowie:

- Remont dwóch jazów na rzece Płonce 

Na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni w Dębem:

- Remont zastawki na Kanale A w km 4+103

Na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim:

- Zwiększenie zdolności retencyjnej rzek (Czarna Włoszczowska, Czarna Nowa, Czarna Stara, Jeżówka) na terenie NW we Włoszczowie - opracowanie operatów wodnoprawnych wraz z wymaganymi załącznikami

- Zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzeki. Wolbórki - opracowanie operatu wodnoprawnego wraz z wymaganymi załącznikami

Na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni w Radomiu:

- Zwiększenie retencji korytowej rzeki Ciek od Linowa poprzez remont budowli piętrzących

- Zwiększenie retencji korytowej rzeki Maruszówka poprzez remont budowli piętrzących,

Na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni w Łowiczu:

- Wykonanie operatu wodnoprawnego na piętrzenie i retencjonowanie wody w korycie rzeki Moszczenica oraz opracowanie instrukcji gospodarowania wodą - jaz Boguszyce, km 18+305

- Zwiększenie retencji korytowej rzeki Głogowianka poprzez utrzymanie obiektów w km 0+230, 1+167

- Zwiększenie retencji korytowej rzeki Jasienica poprzez utrzymanie obiektów w km 7+571, 7+844, 11+025, 11+383

- Zwiększenie retencji korytowej rzeki Chojnatka poprzez utrzymanie zastawki w km 3+150

- Zwiększenie retencji korytowej na Kanale Sierrzchów-Karolew poprzez utrzymanie obiektów w km 0+811, 1+619, 2+160, 2+854

- Obsługa i utrzymanie budowli piętrzących na terenie Nadzoru Wodnego w Rawie Mazowieckiej

Na terenie administrowanym przez Zarząd Zlewni we Włocławku:

- Sporządzenie dokumentacji oraz uzyskanie pozwoleń wodnoprawnych na użytkowanie obiektów na rzece Rakutówka