W dniach 23-25 maja br. w Zurychu odbyło się 7 Walne Zgromadzenie partnerów projektu Regenarating ECOsystems with Nature-based solutions for hydro-meteorological risk rEduCTion (RECONECT). Projekt RECONECT ma na celu rozwijanie oraz upowszechnienie wykorzystania rozwiązań opartych na naturze (ang. nature based solution – NBS) przy ograniczaniu ryzyka hydrometeorologicznego.

Głównymi zadaniami realizowanymi w ramach projektu RECONECT przez PGW WP RZGW jest:

  • dostosowanie lub zmiana istniejącej infrastruktury hydrotechnicznej w zlewni rzeki Luciąża;
  • opracowanie i wdrożenie koncepcji rozwiązań opartych na naturze (ang. natura-based solution, NBS) dla zlewni rzeki Luciąża w celu ograniczenia ryzyka suszy i powodzi (modelowanie);
  • identyfikacja i ocena barier związanych z akceptacją społeczną dla wdrażania NBS;
  • transfer wiedzy związanej z wdrażaniem NBS od partnerów międzynarodowych w celu zastosowania sprawdzonych rozwiązań na gruncie krajowym

                                                        

Na spotkaniu omawiany był postęp prac w poszczególnych pakietach zadaniowych. Zdefiniowano problemy występujące podczas realizacji zadań oraz w ramach dyskusji szukano dla nich rozwiązań. Odbyła się również sesja dotycząca zarządzania innowacjami. Zaplanowano także pracę w grupach roboczych mającą na celu wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy partnerami, którzy posiadają już funkcjonujące NBS, a mniej doświadczonymi partnerami będącymi na etapie projektowania takich rozwiązań. W drugim dniu spotkania odbył się wyjazd terenowy nad rzekę Thur, gdzie uczestnicy mieli możliwość obejrzeć funkcjonujące rozwiązania z zakresu NBS oraz zapoznać się z ich wpływem na trzy kluczowe czynniki: gospodarkę wodną, środowisko i społeczeństwo. 

                                                         

Rzeka Thur jest największą rzeką szwajcarską bez naturalnego lub sztucznego zbiornika i charakteryzuje się wahaniami przepływu i zwierciadła wody podobnymi do nieuregulowanych rzek alpejskich. Roztopy i silne deszcze w górnym biegu rzeki powodują krótkotrwały, ale szybki wzrost przepływu. Wiąże się z tym duże ryzyko  wystąpienia powodzi. Ze względu na ochronę przeciwpowodziową w latach 90. XIX wieku rzeka została wyprostowana i ograniczona wałami do wąskiego koryta. W ostatnich latach podjęto działania renaturyzacyjne mające na celu poprawę ochrony przeciwpowodziowej oraz stanu ekologicznego rzeki i strefy nadbrzeżnej. W Szwajcarii renaturyzacja  rzek w celu poprawy ekosystemu i zapobiegania powodziom jest narodowym zadaniem priorytetowym, realizowanym przez rząd federalny, kantony i gminy. Zakłada ono renaturyzację 4 000 km rzek na terenie Szwajcarii. Uczestnicy wizyty terenowej mieli możliwość zapoznać się z obiegiem wód podziemnych i ochroną ujęć wody pitnej, a także efektami działań renaturyzacyjnych przeprowadzonych na rzece Thur. 

                                                          

 Renaturyzacja przyczyniła się do zwiększenia liczby gatunków fauny i flory, która występuje w rzece oraz jej sąsiedztwie m.in. osiedlenia się bobra europejskiego oraz sieweczki rzecznej. Dzięki podjętym działaniom powstały również tereny atrakcyjne dla wypoczynku i aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Lokalna społeczność jest bardzo zaangażowana w procesy związane z wprowadzaniem NBS i od wczesnej fazy włączana była aktywnie w proces jego tworzenia. Dzięki temu zarówno lokalne władze jak i mieszkańcy dobrze rozumieją jaki cel mają podejmowane działania oraz jakie korzyści będą z nich wnikały dla nich samych oraz ich regionu.

                                                          

Wyjazd terenowy umożliwił uczestnikom projektu RECONECT obejrzenie w naturze zasad funkcjonowania rozwiązań bazujących na naturze oraz ich wpływu na zasoby wodne, ekosystemy powiązane ze środowiskiem wodnym oraz lokalną społeczność mieszkańców. Pogodzenie interesów ze wszystkich tych sfer okazało się możliwe.