3 sierpnia, w poniedziałek, we Włocławku w siedzibie Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, miało miejsce kolejne spotkanie (po Aleksandrowie Kujawskim i Bobrownikach) interesariuszy, którzy popierają budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie. Obecny był Krzysztof Kukucki, Zastępca Prezydenta Włocławka i Leszek Dzierżewicz, Burmistrz Ciechocinka, a także przedstawiciele Wód Polskich.

Uczestników powitał Stanisław Kunikowski, Prezes WCEE, który zapewnił: Czekamy, jako mieszkańcy, na stopień wodny, bo wiele lat minęło od budowy pierwszego ze stopni Kaskady Wisły.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Dyrektor RZGW w Warszawie Wody Polskie dodała: Wisła potrzebuje budowy kolejnego stopnia. Jest to ważne dla rozwoju zielonej energii i żeglugi. Trwa współpraca pomiędzy różnymi resortami, ale wsparcie organizacji jest kluczowe, bo wiemy, że społeczeństwo popiera tę budowę. Te głosy muszą być słyszalne i nie może ich zabraknąć.

Krzysztof Wrzosek i Grzegorz Chocian z Biura Projektów Strategicznych Wód Polskich zaprezentowali koncepcję SW Siarzewo, cele i funkcje inwestycji oraz koncepcję programowo-przestrzenną i oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko. W dyskusji kończącej spotkanie padały głosy, że obecnie dolny odcinek Wisły jest nieużyteczny, bo żegluga właściwie nie funkcjonuje. Istotne jest myślenie o przyszłości kraju i rozwoju energetyki, także tej wodnej.

Budowa SW Siarzewo jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją. Coraz bardziej słychać głosy poparcia, które licznie brzmią właśnie w okolicznych miastach. Co ważne, są to głosy merytoryczne, a nie negatywne emocje.

 

DSCN2451aa